سلام , وقت بخیر

 

 

امروز در پی سی ماکس قصد نقد و بررسی تخصصی پرچمدار دک های کمپانی انگلیسی و خوشنام Chord با نام Dave  را دارم. کورد در سال های اخیر با طراحی و ساخت تجهیزات متفاوت از جمله امپلیفایر های اسپیکر , پری امپ و البته دک ثابت کرده است که یکی از پیشتازان این صنعت است و البته به نوعی برای همگان روشن شده که اگر خواهان محصول پریمیومی هستید، باید هزینه ای پریمیوم هم پرداخت کنید که این موضوع باعث شده  به راحتی بخش زیادی از تجهیزات این کمپانی دور از دسترس افراد علاقه مند باشند.

 

کیفیت ساخت و طراحی

اگر تا به حال تنها Chord Dave را در عکس های اینترنتی دیده باشید توقع دستگاهی نسبتا بزرگ را خواهید داشت، اما هنگامی که برای اولین بار دیو را دیدم به هیچ وجه توقع دستگاهی با این ابعاد نسبتا کوچک نداشم. دیو دارای ابعاد ۳۳  در ۱۵ در ۱۵ سانتی متر و با وزن ۷ کیلوگرم میباشد. این دک در ظاهر ابعاد کوچک و ساختار فشرده ای دارد اما در باطن دارای وزن بالا و کیفیت ساخت بسیار خوبی است. طراحی دیو مانند سایر تولیدات کورد عجیب و الین استایل بوده و تلفیقی از طراحی رترو یا کلاسیک و دیوایس های مربوط به آینده است. شخصا طرفدار طراحی های صنعتی و غیر متعارف هستم و از نگاه کردن و لمس بدنه فلزی با زوایا متفاوت و نا متعارف لذت میبرم و دیو به خوبی این حس را منتقل میکند.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

 

ورودی / خروجی / مباحث تکنیکال

ورودی های دیجیتال دیو شامل چهار Coax تا سمپل ریت ۳۸۴ کیلو هرتز و یک AES XLR تا سمپل ریت ۹۶ کیو هرتز و دو اپتیکال تا سمپل ریت ۱۹۲ کیلو هرتز میباشد – البته بسیاری از دیوایس های با خروجی اپتیکال از سمپل ریت پایینتری بهره میبرند و بسته به نوع دستگاه ممکن است که نیاز باشد تا میزان آن را روی ۹۶، ۸۸ و یا پایینتر تنظیم کنید , و یک ورودی USB-B تا سمپل ریت ۷۶۸ کیلو با پشتیبانی نیتیو از DSD میباشد.

خروجی های انالوگ دیو شامل یک جفت RCA غیر بالانس و یک جفت XLR بالانس و خروجی ۱٫۴ اینچ هدفون میباشد. متاسفانه در بین خروجی ها، کمبود خروجی چهار پین بالانس XLR کاملا نا امید کننده است. البته با توجه به توان خروجی محدود تنها ۱٫۴ وات در ۳۳ اهم دیو که بسیار کمتر از توان مورد نیاز تعداد زیادی از هدفون های غیر داینامیک درایو است و حتی در صورت حضور این درگاه عملا امکان استفاده از آن به دلیل همین ضعف بسیار زیاد در توان خروجی چندان منطقی نبود. بی شک از دستگاهی در این رده قیمتی مشابه Dave انتظار بسیار بیشتری میرفت.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

 

متاسفانه دیو ترکیبی ایده ال با تمامی هدفون های پر مصرف به خصوص هدفون های پلنرمگنت نیاز به قدرت زیاد نیست و به منظور بازدهی بهتر قطعا باید از امپلیفایری مجزا در کنار آن استفاده کرد به این دلیل که دیو با توان خروجی پایین خود قادر به درایو کردن گستره وسیعی از هدفون های پر مصرف نیست. البته در این بین  هدفون های پلنرمگنتی مانند مدل HiFiMAN Edition X V2 هم هستند که حتی با گوشی های تلفن همراه هم عملکرد خوبی را ارائه میدهند. وجود همین ضعف در دیو باعث خواهد شد که از آن به عنوان دیوایسی کامل اسم نبریم و استفاده از آمپلیفایر قدرتمند و خوب در سطح دیو بیشک هزینه ای دو چندان برای علاقه مندان به همراه خواهد داشت.

البته با نگاه به سایر محصولات شرکت کورد  هم شاهد ضعف توان خروجی مناسب در بخش امپلیفایر آنها هستیم. ظاهرا کورد رابطه خوبی با توسعه بخش امپ قدرتمندی که از پس درایو کردن تعداد زیادی از هدفون های برآید ندارد و به توان خروجی معقول و نسبتا کمی بسنده میکند البته مبحث انرژی و ابعاد کلی دستگاه هم باید در نظر بگیریم. در زیر توان خروجی تعدادی از محصولات کورد را بر اساس اطلاعاتی که خود شرکت منتشر کرده را ذکر کرده ام.

Chord Mojo

۷۲۰ میلی وات در ۸ اهم

Chord Hugo 1

۷۲۰ میلی وات در ۸ اهم

Chord Hugo 2

۱۰۵۰ میلی وات در ۸ اهم

Chord Hugo TT

۷۲۰ میلی وات در ۸ اهم

Chord Dave

۱٫۴۰۰ میلی وات در ۸ اهم

با توجه به مقدار ولتاژ خروجی های نام برده شده باید در نظر داشته باشید که فارغ از قیمت هر دک و امپ،  اگر از هدفونی استفاده میکنید که به عنوان مثال موجو نتوانست به خوبی آن را درایو کند نتیجه در دستگاهی با قیمت بالاتر همانند HUGO TT هم یکسان خواهد بود. در بین محصولات عرضه شده شرکت Chord تا به امروز  HUGO2 و DAVE بیشترین خروجی میان امپ / دک های این برند را دارند با این حال توان خروجی یک ۱ الی ۱٫۵ وات عدد بالایی به حساب نمی آید، اگرچه این میزان برای بسیاری از هدفون های داینامیک مناسب خواهد بود اما هدفون های بسیاری هم هستند به ولتاژ خروجی بیشتری نیاز دارند. در کمترین حالت ممکن برای استفاده از هدفون های پر مصرف موجود امپ باید دارای توان خروجی بیش از ۲ هزار میلی وات یا به عبارتی ۲ وات باشد.

 

امضا صدا

اگر بخواهم Chord Dave را تنها در چند کلمه توصیف کنیم بی شک باید از دو کلمه خالص و موزیکال استفاده کرد. دیو در استفاده مستقیم از امپلیفایر تعبیه شده درون آن با  هدفون های مختلف صداهای متفاوتی را تولید میکند و پس از انجام تست های بسیاری که با آن انجام دادم به این نتیجه رسیدم که دیو بهترین و آخرین دیوایسی نیست که تمام نیازها و سلایق شخصی من رو پوشش دهد،  به این دلیل ترکیب دیو با برخی از هدفون ها باب میلم نبود. دیو صدایی بسیار طبیعی با جزئیات بی نقص با وضوح و شفافیت مثال زدنی را تولید میکند که البته توانایی های این دستگاه تنها در همین موارد خلاصه نمیشود. دیو سطح جدیدی از داینامیک، ریتم و صدای اورگانیک را به نمایش گذاشت و حتی پس از گذشت ساعت های طولانی تونالیته، تراکم، ضرب، ریتم، لایه بندی و پویایی  صدا من را به درون موسیقی کشید به نحوی که قصد متوقف کردن ان را نداشتم. امضا صدای این دک موزیکال و اورگانیک میباشد . به بیان دیگر موسیقی را خالص ارائه میدهد که البته به این منظور نیست که صدای تولیدی توسط دیو صرفا خنثی، روشن و فاقد موزیکالیتی لازم باشد بلکه تمامی الهام هایی که همگی دست به دست خواهند داد تا صدا موزیکال و طبیعی شنیده شود کنار هم چیده شده اند و در کنار هدفون های بسیاری صدایی اورگانیک و بی نقصی را به نمایش میگذارد. اما همچنان تمرکز روی مسطح بودن صدا و عدم بوست شدن در طیف فرکانسی است.

 

بیس

دیو در هر دو سوی دامنه فرکانسی از پایینترین تا بالاترین در تمام شرایط  در صورت نیاز به خوبی گسترش پیدا خواهدکرد.  بیس در دیو دارای بافتی بسیار با کیفیت و به شدت منسجم با حجم کنترل شده میباشد که البته به معنی حجم کم بیس نیست، بلکه بیسی کاملا بالانس و با حجمی بی نقصی شنونده را یاری میکند و تحت هیچ شرایطی در هیچ فرکانسی تداخلی ایجاد نمیشود. بیس با حجم بی نقص و عمق عالی و اکستند شدن تا پایینترین فرکانس ها همراه به ضرب محکم و پاسخ فوق العاده سریعی و با وزن بسیار خوبی است که شکل شنیدن به موسیقی را تغییر میدهد. در کنار تمامی این خصوصیات بی نقص، بیس در تمامی سبک های موسیقی به خوبی از بک گراند موسیقی برش خورده است و هرگز دیستورشن یا تداخلی در هیچ صدایی شنیده نمیشود. بیس با بافت و تراکم مثال زدنی دارد و نه بیش از حد ضخیم و پراکنده است و نه بیش از حد باریک و متراکم بلکه تمامی الهام های بیس بی نقص در کنار هم قرار گرفته اند و زمانی که موسیقی درخواست بیس کند مطمئن باشید به شدت تحت تاثیر ان قرار میگیرید و شکل جدیدی از بیس را تجربه میکنید البته این تجربه نیازمند هدفون های گران قیمتی است که در بالاترین زنجیره صدایی قرار گرفته اند. در بخش وزن بیس با هدفونی مانند HiFiMAN HE1000 بیس از وزن خوبی برخوردار است و با ترکیب سرعت سریع پاسخ ان عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت.

 

ساند استیج , ایمیجینگ , مید رنج

در دیو صدا به شدت فوکوس و منسجم میباشد و بر روی تمامی اجزای آن به خوبی تمرکز شده، پس زمینه موسیقی کاملا مشکی میباشد، تمامی صداها با وضوح و رزلوشن بسیار بالایی باز تولید خواهند شد و در هنگام گوش دادن به موسیقی تمامی صداها با پاسخ سریع و شناور به گوش میرسند. مشخصا کورد تمامی تجربیات خود را در این زمینه با ارائه این دک به نمایش گذاشته است. در اولویت اول تمرکز روی طبیعی بودن صداها است. ساند استیج در دیو دارای ابعاد بزرگی است اما در عرض و ارتفاع و عمق و لایه بندی آن بر روی تمامی المان های موسیق کنترل بی نقصی انجام شده است تا صدا نا خواسته پراکنده و باریک و با وضوح کمتر با ضرب نرمی و مبهم به گوش نرسد. استیج در دیو عمیق و دارای لایه بندی های نفس گیری است.  صدا در تمامی لایه ها در صورتی که هدفونی داشته باشید که توانایی ارائه ان را داشته باشد کمتر از شگفت انگیز نیست , کنتراست صدا در تمامی لایه ها به شکل بی نقصی تنظیم شده است و به خوبی تمامی صداها در عمق از هم تفکیک شده اند و به راحتی میتوان حتی فاصله صداها رو عمق را در ذهن نشانه گذاری کرد و این نشانه گذاری صرفا به عرض صدا خلاصه نمیشود. به لطف تنظیم کنتراست بسیار خوبی دیو و لایه بندی و تفکیک و بک گراند کاملا مشکی و متمرکز صدا , استریو ایمیج در دیو یکی از بهترین بخش های ارائه شده توسط این دک است. تمامی ادوات موسیقی به هر تعدادی و در پس زمینه کاملا مشکی و در عمق با رزلوشن و شفافیت بسیار عالی پخش میشوند و تک به تک ادوات موسیقی همراه با تیمبر طبیعی و ضرب محکمی هستند. سطح برایتنس در مید رنج کاملا تحت کنترل و بالانس است و همه چیز به شکل اورگانیک و طبیعی پخش میشود. ووکال مرد و زن دارای تکسچر بسیار با کیفیت و اورگانیکی با ضخامت بسیار خوبی هستند و اگر از هدفون توانایی استفاده کنید که توانایی ارائه همچین خصوصیاتی را داشته باشد باید بارها باید نفس خود را در سینه برای شنیدن ووکال حبس کنید و تحت تاثیر قرار بگیرید. و به طور کل تمامی صداها به لطف پس زمینه مشکی به شکل بسیار طبیعی تفکیک شده است و هر اعضای صدا دارای جزئیات و ایمپکت خود هستند.

 

تریبل

همانند بیس اما این بار در فرکانس های بالا  دیو بار دیگر لول جدیدی از نچرال نس و شفافیت را به نمایش گذاشت. تمامی صداها در تریبل در فول ترین حالت ممکن هستند هیچ کم و کسری از لحاظ مقدار , تفکیک , رزلوشن و ایرنس  وجود ندارد. تمامی صداها کاملا غنی با تکسچر فوق العاده تازه و سر زنده و با شفافیت بی نقصی مجهز شده است. تریبل فوق العاده پر جزئیات و هم زمان دارای ضرب محکم در تمامی سبک ها تا بالاترین فرکانس ها گسترش پیدا میکند بدون کوچکترین هارش یا دیجیتالی شدن , دارای ضخامت کاملا کافی و نچرالی است. نکته ای که واقعا تحت تاثیر ان قرار گرفتم این است که در تمام حالاتی که توضیح داده ام این بخش موزیکالیتی خود را در کنار تمام الهام های صوتی حفظ کرده است و با ریکورد های با حداقل عمق ۲۴ بیت و سمپل ریت ۱۹۲ به بالا از سورس ها اورجینال دیو تمام و کمال من را بارها غافلگیر کرد و هنگامی که مشغول گوش دادن به صدای تولیدی بودم ان را بارها تحسین کردم. با سورس با کیفیت هیچ خبری از درخشش نا خواسته صدا , هارشنس دیجیتالی , برایتنس زیاد یا کم بودن ان و یا تداخلی نیست بلکه موسیقی با قدرت زیاد و ضرب محکمی اما موزیکال و اورگانیکی وارد مغر شنونده میشود. این بخش در اولویت اول من از تعریف صدای دیو قرار میگیرید و عملکرد اورگانیک و بی نقص ان واقعا لذت بخش بود

 

ترنسپرنسی

دیو سرعت مثال زدنی در تولید تمامی صداها دارد , لایه های موسیقی با سطح ایر خوب و کنتراست مناسب همراه است , صداهای پیانو فول نسبتا گرم با بادی خوب و ضرب محکمی است. بیس فول با ضرب محکم با رشته های کیفیتی بسیار خوب و ضرب محکمی همراه است و با فضای استودیو ظبط صدا کاملا داینامیک در ترکیب است , و بک گراند صدایی بین نوت ها و ترنزینس , حمله سریع و محو انها در سبک هایی با صداها شلوغ به خوبی خودنمایی میکنند.

 

غلظت میدرنج

به لطف سیگنچر اورگانیک و سوپر ترنسپرنت و استخراج مثال زدنی دیو در جزئیات و ارائه ان بدون برایت شدن نا خواسته یا تاریک شدن صدا شاهد تونالیتی خالص و و بدون هرگونه درخشش الکترونیکی هستیم و همه چیز شفاف و نرم و با حس خوب اتصال گوشت و خون هستیم و صرفا جزئیات زیاد و برایتنس فدای ضخامت و بادی الات موسیقی نشده است.

 

اتمسفر

دیو قادر به ارائه اتمسفری غنی و نچرال با تایمینگ بسیار خوبی است , ترکیب بیس , صدای خواننده , پیانو , ریز جزئیات و سایر الات موسیقی و اکستنشن بسیار خوب در سبک هایی همانند جز محیطی داینامیک و زیبایی را خلق کرده است.

 

نتایج تست ها

Focal Utopia

در بین هدفون هایی که با دیو تست کرده ام هدفون نسبتا جدید ۴ هزار دلاری فوکال یعنی Utopia عملکرد خیره کننده ای را ارائه داد و هنگام شنیدن موسیقی تقریبا میتوانم بگویم حرفی برای گفتن نداشتم. Utopia و Elear امضا صدا کاملا مشابه ای دارند , بله اطلاع دارم قیمت فوکال یوتوپیا ۴ برابر بیشتر است اما میتوانم بگویم امضا صدایی که این دو هدفون ارائه میدهند کاملا مشابه به هم است اما در تمامی بخشها یوتوپیا چند پله بالاتر از ایلیار قرار میگیرد.

یوتوپیا هدفونی با امضا صدای خنثی و روشن است بدون اغراق در ساند استیج , بیس و یا بوست ایر در کل فرکانس ها یا تریبل , بلکه یوتوپیا یکی از محدود هدفون هایی هست که صدایی کاملا روشن و خنثی اما نسبتا نرم و موزیکالی را ارائه میدهد اما همچنان Utopia هدفونی با صدای کاملا روشنی است و ممکن است باب میل همه افراد نباشد. ترکیب این هدفون با دیو صدایی به شدت منسجم و درون مغز را ایجاد میکند. عرض ساند استیج از استاندارد هدفون ها کمتر است اما این موضوع فقط در عرض استیج خلاصه نمیشود نکته ای که واقعا با دیو خود نمایی میکند لایه بندی و تنظیم کنتراست فوق العاده صدا در ایمیج هدفون که ساند استیج کاملا عمیق را به وجود اورده است تمامی صداها در عمق ایمیج را به راحتی میتوان نشانه گذاری کرد و جزئیات مکانی که دیو با یوتوپیا ارائه دادند را قطعا کمتر تماشایی نمیتوانم خطاب کنم و در عین حال صدا به شدت داینامیک و با ضرب بسیار محکم و با قدرتی ارائه میشود سرعت پاسخ فرکانسی هدفون مثال زدنی است. و نکته ای که واقعا یوتوپیا پله ها بالاتر از برادر کوچکتر خود یعنی Elear قرار میگیرد در بخش بیس است بیس در این هدفون حجم کاملا مناسبی و استانداردی دارد و هیچ کم و کسری وجود ندارد اما بافت , انسجام بیس و متمرکز بودن , سرعت و کیفیت خروجی را قطعا در کلاس بهترین هاست . بیس کاملا تمیز بدون دیستورشنی از اپر بیس در محدوده ۲۵۰ هرتز تا ساب بیس در ۸۰ هرتز به خوبی اکستند میشود اما همواره کاملا عمیق با ضرب بسیار محکمی پخش میشود و شنونده به راحتی ضرب بیس را درون مغز خود حس میکند اما در نظر داشته باشید در مدت زمان طولانی و برای موزیک هایی با بیس زیاد ممکن است عذاب اور و خسته کننده باشد اما عنصر وزن بیس در هدفونی مانند HiFiMAN HE1000 بهتر خودنمایی میکرد و بیس دارای وزن بهتری نسبت به Utopia بود اما میتوانم بگویم فوکال کمی در سرعت پاسخ بیس برتر است اما به گوش های من بیس در HE1000 با وزن بهتری بود , البته HiFiMAN ضرب بسیار محکم یوتویپا را ندارد اما احساسات و وزن را بهتر به شنونده منتقل میکند. مید رنج در یوتوپیا یکی از بهترین بخش های این هدفون است صدا کاملا خنثی و اورگانیک در کنار رزلوشن مثال زدنی شخصا کمی خواهان مید فول و غنی تر و با کمی ضخامت بیشتری بودم ما در نظر داشته باشید در همین حالت هم یوتوپیا میدرنج بالانسی را ارائه میدهد و نمیتوان به ان ایرادی وارد کرد. مهم ترین بخشی که این هدفون که ان را از ایلیار جدا میکند بخش تریبل است در واقع دیو عملکرد بی نظیری در زمینه تریبل با یوتوپیا را به نمایش گذاشت. رزلوشن و توانایی استخراج تک به تک جزئیات و گسترش تا فرکانس های بالا با ضرب بسیار محکم با تفکیک مثال زدنی و بسیار داینامیک و کاملا تازه دقیقا همانند نسیم خنکی روی پوست صورت , در مجموع سطح ایرنس و رزلوشن به خوبی با هم ترکیب شده است. در ریکورد های با ماهیت صدای روشن این سطح داینامیک بر اساس سلیقه ممکن است برعکس عمل کند و باعث شود صداها باریک و کمی سخت شنیده شوند و در سبک های شلوغ همانند متال که از سازهای خشن بیشتری استفاده شده است خیلی از صداها هم زمان با رزلوشون عالی ارائه میشوند اما در عین حال کاملا شارپ به گوش میرسد و گوش شنونده ممکن است در مدت زمان طولانی نتواند به شنیدن موسیقی خود ادامه دهد. در نظر  داشته باشید این سناریو های متفاوتی هست که با ترکیب دیو و یوتویپا ممکن است برای افراد متفاوتی پیش اید و شاید اصلا ستاپ ایده الی نباشد اما به طور کل یوتوپیا با دیو یکی از بهترین ترکیب هایی هست که میتوان به ان دست پیدا کرد.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

 

Focal Elear

همانطور که در ترکیب یوتوپیا توضیح داده ام این دو برادر ویژگی های خیلی مشابه به همی را ارائه میدهند. الیار هم مانند یوتوپیا عملکرد بسیار عالی را به نمایش گذاشت در واقع تمامی بخش های عملکرد مشابه ای داشتند اما با تفاوت هایی , به دلیل عدم تکرار مطلب و ویژگی های خیلی مشابه ای پیشنهاد میدهم اول ترکیب با یوتوپیا را مطالعه کنید و در اینجا فقط تفاوت ها را بیان میکنم. رزلوشن در کل فرکانس ها ایلیار را میتوانم یک پله پایینتر از یوتوپیا قرار دهم بلکه یوتوپیا به نوعی اکسترا رزلوشنی که ایلیار ندارد را ارائه میدهد اما همچنان وضوح صدا عالی و بدون نقصی است فقط در یوتوپیا وضوح و شفافیت از مقداری بیشتری برخوردار هستند و تمامی صداها شارپ تر با ضرب محکم تری به گوش میرسند. عرض استیج در دو هدفون تقریبا یکسان است و بیشترین تفاوت مربوط به عمق ایمیج و لایه بندی و کنتراست صدای این دو هدفون است که در مقایسه ایلیار صدایی خیلی مسطح تری را ارائه میدهد و عمق ایمیج به شکل محسوسی کمتری است و خبری از کنتراست فوق العاده بین لایه های صدا نیست بلکه عرض استیج یکسان و عمق معمولی و تمامی صداها درون مغز است. ایلیار هم تمامی صداها را با ضرب محکمی ارائه میدهد بلکه میزان ان کمتر از یوتوپیا است. در بخش بیس از لحاظ حجمی خیلی مشابه به یوتوپیا است اما کیفیتی پایینتر قرار میگیرد و در مقایسه میتوانم بگویم بیس ضرب نرم تری دارد البته حتی به عنوان پیش فرض هست ایلیار بیس با ضرب محکمی را ارائه میدهد. تونالیتی ویژگی های مشابه زیادی بین این دو هدفون است مید رنج در ایلیار بسیار خوب و کاملا پویا است اما نه هم تراز شارپ و اورگانیکی یوتوپیا در زمینه ضخامت تقریبا در یک کلاس قرار دارند. بخش بعدی که تفاوت ها محسوس تر است مربوط به تریبل است که به صورت محسوسی رزلوشن و شفافیت پایینتر از یوتویپا است اما همچنان کاملا داینامیک و با تفکیک بسیار خوبی است و نکته بعدی در صداهای خشن تر ایلیار نظم و تفکیک و داینامیک یوتوپیا را ندارد و کمی سخت و بسته به نوع ریکورد ممکن است با کمی هارش به گوش برسد. اما به طور کل ایلیار عملکرد بسیار خوبی با دیو را ارائه داد و تنها نکته مفنی کمی بوست ایر و شارپنس تریبل است که با ضرب بسیار محکم صدا همانند یوتوپیا ممکن است برای تمامی سبک های هدفون ایده الی نباشد و شارپنس زیاد و ایمپکت ان گوش شنونده را سریع خسته کند. البته ایلیار با سورس های با اختلاف قیمتی زیاد با دیو هم عملکرد خیلی خوبی را ارائه میدهد و برای طرفداران خود انتخاب مناسبی است.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

 

HiFiMAN HE1000

های فای من بر خلاف Utopia امضا صدا متفاوتی را ارائه میدهد. صدا در این هدفون کاملا اورگانیک و خالص ارائه میشود و هیچ خبری از برایتنس نا خواسته در صدا نیست بلکه کاملا طبیعی , داینامیک و سرزنده شنیده میشود. این هدفون جهت درخشش بیشتر نیازمند به امپلیفایر خروجی متصل به دک است و به عقیده بنده برای دارندگان ان الزامی است بله میدانم در صورت استفاده با iPad هم صدایی از درون هدفون به گوش میرسد اما جهت بازدهی مناسب داشتن ستاپ قدرتمندی باید در اولیت اول هر دارنده این هدفون قرار بگیرد. ترکیب این هدفون با دیو , ترکیب کاملا طبیعی و داینامیک و موزیکالی است که حتی روزها بدون توقف میتوان از موسیقی لذت برد. ساند استیج عریض و بزرگ با عمق عالی و سه بعدی در واقع ابعاد ایمیج  بزرگتر از یوتوپیا است البته این موضوع به امضا صدای متفاوت هدفون برمیگرد البته شخصا خواهان این بودم ایمیج در دو هدفون ایلیار و یوتوپیا بزرگتر بود. البته دیو بزرگترین عرض استیج HE1000 را ارائه نمیدهد اما قطعا سه بعدی و منسجم ترین ایمیجی است که با این هدفون شنیده ام. بیس در این هدفون دارای بافت با کیفیت عالی و حجم بی نقصی است و ابعاد بیس بزرگتر از هدفونی مانند یوتوپیا است در واقع بیس در hifiman حجم بیشتری و وزن خیلی بهتری دارد یوتوپیا در مقایسه کمی پاسخ سریعتر و بیس منسجم تری را ارائه میدهد اما باریک تر , سطح انتقال وزن و حس کاملا به نفع های فای من است.  صداها در مید رنج اورگانیک و طبیعی با سطح داینامیک عالی و نرم و موزیکال با ضرب خوبی ارائه میشوند هیچ برندی و شارپنسی نیست و ترکیب به وجود امده لیکوئید و شناور, با سطح جزئیات عالی با سرعت پاسخ عالی تمامی صداها , ووکال بافت بسیار با کیفیت و طبیعی دارد و به خوبی احساس خواننده به شنونده منتقل پیدا میکند , تریبل هم همانند مید با رزلوشن خیلی خوب , داینامیک و اورگانیک و با سطح جزئیات عالی همراه است و به طور کل ترکیب کاملا اورگانیک و فاقد هارش یا صدای سخت و کاملا داینامیک , و فاقد خستگی گوش است.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

اگر تا اینجا مطلب را دنبال کردید حتما با خودتان میگویید خب Chord Dave سربلند از میدان بیرون امد و یک امپ و دک تمام عیار برای تمامی هدفون های است اما باید بگویم اشتباه میکنید , ادامه مطلب را دنبال کنید

هدفون های برند اودیزی به امضا صدای تاریک و تاکید روی بیس مشهور هستند و بر کسی پوشیده نیست. امضا صدای Chord Dave را توضیح داده ام بهتر هست جهت یاداوری دوباره مطالعه کنید و بعد از اتمام دوباره این بخش با اودیزی ها را مطالعه کنید.

 

Audeze LCD X + Audeze LCD 2

این دو هدفون ویژگی های خیلی مشابهی به هم دارند هر دو امضا صدای تاریک , کاملا نرم و فاقد هارش یا صدای سخت هستند اما در مقایسه مدل X کمی در دو طرف دامنه فرکانسی صدایی خنثی تری را ارائه میدهد. دیو صدای بدون زیاد گرم شدن یا انالیتیکال و سرد شدن را ارائه میدهد و تمرکز روی خنثی , موزیکالیتی و اورگانیک بودن صدا است. ترکیب با دو هدفون اودیزی برای من ایده ال نبود. صدا تاریک تر از حالت استاندارد و حجم بیس افزایش محسوسی پیدا کرد. مید رنج خیلی فوروارد شد و صدا در فاصله دورتری شنیده شد وضوح و شفافیت در حد خوبی قرار دارند اما مقدار جزئیات در گرمی و تاریک بودن زیاد صدا پنهان شده و نکته ای که کمبود ان حس میشود عدم حس سرزنده بودن صداها است تریبل در این دو هدفون در حالت پیش فرض هم مقدار کمتری دارند و به خوبی تا فرکانس های بالا اکستند نمیشوند و مقدار کم ان محسوس است البته بر اساس سلیقه و نوع موسیقی هر فرد تغییر پیدا میکند اما با قاطعیت میتوانم بگویم رقبایی همچون HiFiMAN HE560 در مقایسه با هر دو هدفون تریبل با رزولوشن و شفافیت به شکل محسوسی بیشتر با تفکیک بهتر و مقدار بیشتر و ضرب محکم تر و بسیار فول تر و از لحاظ جزئیات و داینامیک صدایی سنگین تر اما با پاسخ سریعتری ارائه میدهد و در تمامی فرکانس ها وضوح به صورت محسوسی بالاتر است و در مقایسه این دو هدفون با صدای نرم و با وضوح کمتر و تاریک تر و در فاصله زیادی شنیده میشود. به طور کل ترکیب دیو با این دو هدفون ایده ال نبود تاکید زیاد روی بیس و صدای خیلی لید بک و عدم اسپارک و درخشش کافی در تریبل و عدم حس زنده و ویوید بودن صداها , البته از سناریو دیگری اگر به این موضوع نگاه کنیم قطعا افرادی هستند که صدایی تاریک و با تاکید زیاد روی بیس و خیلی گرم و با سطح جزئیات کمتری را بپسندن اما برای من این ترکیب مناسب نبود. اما ترکیب فوق کاملا موزیکال و گرم , نرم با بیس بسیار خوبی بود فقط عدم مقدار کم نکاتی که به ان اشاره داشتم به شدت در صدا خودنمایی میکرد.

Chord-Dave-Review-WWW.MAG_.PCMAXHW.CCOM-

 

خب قبل از انکه بخواهم نتیجه گیری نهایی انجام بدم نکاتی را لازم دانستم به ان اشاره کنم از طرفی که این دستگاه در محدوده قیمتی نزدیک به ۱۳ هزار دلار قرار دارد و قطعا قیمت بسیار بالای ان خارج از دسترس اکثر افراد مشتاق دنیای های فای است.

نکته بسیار مهمی که در تمام نقد و بررسی هایی که توسط اینجانب رعایت میشود هر چه قدر قیمت دستگاه مورد بررسی بالاتر باشد بیشتر مورد انتقاد و به چالش کشیده میشود و صرفا تنها با تحت تاثیر گرفتن قیمت بالای تجهیرات و به خلاصه کردن نقد و بررسی و تعریف تمجید و اغراق از ان خلاصه نمیشود و تمام جنبه ها مورد انتقاد قرار میگیرد. تصمیم گرفتم سوالاتی که ممکن است در ذهن خوانندگان این مطلب باشد را تا حدودی پاسخ دهم

 

به نظرتون دیو بهترین دک و امپ بازاره ؟ بله و خیر

بله : با توجه به مواردی که در بالا توضیح داده ام دیو با تمام هدفون ها عملکرد تمام و کمال و بی نقصی ندارد و بر اساس نوع هدفون , توان مصرفی , و امضا صدا متفاوت است. در تست ها و تجارب اینجانب بهترین عملکرد را با هدفون های داینامیک و ترجیحا اسان درایو با امضا صدای خنثی و نسبتا روشن دارد اما در نظر داشته باشید ترکیب دیو با هدفونی با ماهیت صدای گرم تر و به طور کل لیکوئید و موزیکال تر به سلیقه هر فرد بستگی دارد و ممکن است نتیجه مثبت یا منفی را به همراه داشته باشد

خیر : قیمت بسیار بالای دیو از دسترس افراد بسیاری خارج است و در نظر داشته باشید حتی در مقایسه با پایینترین محصول این برند یعنی موجو عملکرد کلی تفاوت شبانه روزی ندارد اما اشتباه نکنید دیو در تمامی ابعاد عملکرد فوق العاده را ارائه میدهد اما فاکتور قیمت / عملکرد به عقیده اینجانب توجیح کننده نبود ( حداقل برای من ) زیرا با قیمت بسیار کمتری میتوان با ترکیب دک و امپهای دیگری عملکرد بسیار بسیار نزدیکی را با یک چندم قیمت دیو دریافت کرد پس نکته بسیار مهمی که باید به ان توجه کنید در Chord Dave مبحث قیمت ملاک نیست, مطرح است و تمام هدف این کمپانی در ارائه دیجیتال انالوگ تمام و کمالی است.

 

 

نتیجه گیری

همانطور که در قبل اشاره کرده ام این دک صدایی تماشایی را ارائه میدهد اما صرفا سناریو تحت تاثیر قرار گرفتن قیمت بسیار بالای یک محصول و ارتباط مستقیم با صدای بهتر همیشه صحیح نیست و در بسیاری از موارد رابطه عکسی را دارد. در نظر داشته باشید ما در رابط با دیجیتال به انالوگ کانورتری صحبت میکنیم که قیمت محدوده نزدیک به ۵۰ میلیون تومانی دارد و حتی کوچکترین ضعف هم بسیار خودنمایی میکند و نمیتوان از ان چشم پوشی کرد که ان را به محصول یکتاز و بی نقصی تبدیل کند اما به این منظور نیست که Chord Dave کم و کسری را در بخش صدا داشته است خیر اینطور نیست بلکه دیو عملکرد بی نقص و کاملا طبیعی , شفاف , و اورگانیکی و مثال زدنی را ارائه میدهد. اگر از دسته افرادی موسیقی دوستی هستید که بودجه زیادی را برای این کار اختصاص داده اید  و محدودیتی ندارید و فاکتور قیمت / عملکرد اهمیت زیادی ندارد قطعا دیو یکی از اپشن های فراموش نشدنی و بی نقصی است که میتوان تهیه کرد و اینجانب در مدت زمانی که این دستگاه را جهت نقد و بررسی استفاده کردم بی نهایت لذت برده ام.

 

این دستگاه در مدت زمان کوتاهی توسط همکاران خارج از ایران ما در اختیار پی سی ماکس قرار گرفت و در این زمان تصمیم گرفته ام نقد و بررسی مختصری را قرار دهم و تجربه شخصی خود را به اشتراک بگذارم. به دلیل عدم زمان کافی جهت تست و مقایسه با تجهیزات دیگر این مقاله را تحت نام پیش نمایش نقد و بررسی این دستگاه عرضه میکنم و در اینده در مقاله ای مجزا به مقایسه با سایر تجهیزات برند Chord و برند های دیگر میپردازم. 
متاسفانه به دلایل فنی در سیستم تصاویر اختصاصی تهیه شده توسط ما به صورت تصادفی پاک شده و به دلیل عدم زمان کافی تصاویر فوری جهت استفاده در این مقاله تهیه کرده ام.

 

مثبت

صدایی بسیار شفاف و اورگانیک و طبیعی

اکتنشن مثال زدنی در هر دو طرف دامنه فرکانسی

بک گراند مشکی صدا با سطح داینامیک عالی

ایمیج دقیق و شارپ و ساند استیج سه بعدی

بیس با تکسچر بسیار با کیفیت , ایری , با سرعت پاسخ فوق العاده

کیفیت ساخت بسیار خوب

دیوایس بسیار توانا , All In One و اند گیم

 

خنثی

با وجود ارائه صدای مثال زدنی و اورگانیک اما ترکیب بی نقص با تمام هدفون های موجود نیست

 

منفی

قیمت بسیار بالا

عدم وجود خروجی بالانس چهار پین XLR هدفون

قدرت خروجی محدود تنها ۱٫۴ وات در ۳۳ اهم که دیو را از درایو کردن دسته بیشتری از هدفون ها باز میدارد و نیاز به امپلیفایر خروجی بر اساس هدفون

لوازم جانبی بسیار محدود شامل تنها کابل برق , یو اس بی و اپتیکال کاملا معمولی که جدا با ۲۰ هزار تومان هم میتوان تهیه کرد نا امید کننده است

نیازمند اپگرید کابل های برق و یو اس بی به برند های مرغوب

سطح قیمت و عملکرد پایین

 

تمام مطالب برای پی سی ماکس محفوظ و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع میباشد.

دیدگاه خود را بنویسید

کامنت خود را وارد کنید
لطفاً نام خود را وارد کنید