سلام , وقت بخیر

 هدفون مورد نظر ما جهت نقد و بررسی امروز در پی سی ماکس , ایرفون نام آشنای ام شش پرو – MEE Audio M6Pro – از کمپانی می اودیو میباشد. این محصول نسبتا جدید برند می اودیو در اوایل سال دو هزار و پانزده وارد بازار شد و با قیمت پایین خود به یکی از پر طرفدار ترین ایرفون های مانیتورینگ و اودیوفایل تبدیل شد و همواره عملکرد بسیار خوب و فراتر از قیمت خود را ارائه داده

 معرفی می اودیو

شرکت می اودیو از سال دو هزار پانزده خود را متعهد به ساخت هدفونی های روی گوش و درون گوش با صدا و طراحی بی نظیر نموده و در این سالها توانسته تحسین جامعه ی حرفه ای شنوندگان موسیقی را به خصوص در زمینه هدفون های بی سیم ، هدفون های ورزشی و هدفون های سطح بالا به همراه داشته باشد. شرکت می آودیو خود را پایبند به ارائه بهترین تجربه کاربری ، کارایی و اراعه بالاترین ارزش در برابر قیمت در تمامی محصولات خود میداند.

Mee-M6pro

 کیفیت ساخت و طراحی

می اودیو ام شش پرو – M6Pro – از لحاظ کیفیت ساخت در کلاس بالاتری از قیمت تعین شده خود قرار دارد. در ساخت بدنه ایرفون از پلاستیک مرغوبی استفاده شده که کیفیت بسیار خوبی دارد و تضمین کننده دوام و پایداری هدفون میباشد. به نوعی کیفیت ساخت ام شش پرو قابل مقایسه با هم رده های خود در بازه قیمت یکسان  نیست. این ایرفون در زمینه کیفیت ساخت نهایی به راحتی با ایرفون های بسیار گران قیمت تری که در ساخت آنها از پلاستیک با کیفیت استفاده شده قابل مقایسه است. به منظور قرار گیری ایمن این هدفون بر روی گوش از تکنیک قرار گیری کابل هدفون دور گوش – Over Ear –  و کابل های شکل پذیر – Memory Wire – استفاده شده. زمانی که برای اولین بار قصد تنظیم و قرار گیری ایرفون در گوش را دارید باید ایرهوک ها را بر اساس شکل گوش تنظیم کرده که معمولا با یک بار تنظیم آن ها دیگر نیازی به تنظیم مجدد نیست.

Mee-M6pro-wire 

 کابل

ام شش پرو به همراه دو کابل عرضه شده است که این موضوع در این بازه قیمتی به ندرت دیده میشود. کابل اول دارای پوشش شفاف با لایه نقره ای رنگی درون آن که به همراه میکروفن و تنظیم کنترل حجم صدا  و ایده ال جهت استفاده با اسمارت فون یا تبلت ها است. کابل دوم همراه محصول فاقد قابلیت های کابل اول و با رنگ سفید جهت استفاده مستقیم با انواع دستگاه ها بوده و مناسب افرادی است که قابلیت ها چند رسانه ای همچون کنترل صدا و میکرفون را در اولویت آخر قرار داده اند. کیفیت ساخت کلی هر دو کابل بسیار خوب است و در ساخت آنها از متریال با کیفیت بالایی استفاده شده. در تمام شرایط استفاده کابل ها حس خوبی را به شنونده القا میکنند. در مجموع از ایرفونی در این بازه قیمتی انتظار بسیار کم تری میرفت اما به هیچ وجه اینطور نبوده و می اودیو تعادلی در تمام بخش های این ایرفون را به خوبی حفظ کرده است.

Mee-M6pro-eartips

ام شش پرو در نگاه اول و بر اساس تبلیغاتی که می اودیو برای این محصول انجام داده، بیشتر نوازندگان را هدف قرار داده است اما در کنار نوازندگان این ایرفون صدایی مناسب جهت لذت بردن از موسیقی را برای موسیقی دوستان نیز فراهم میکند. امضای صدای این ایرفون خنثی – روشن , نرم , بالانس و با بیس کنترل شده  است. ساند استیح عریض با عمق مناسب اما منسجم و بدون پراکندگی بوده و سطح جزئیات صدا بسیار خوب و با ریز جزئیات مناسب میباشد. بیس با حجم قابل قبول اما کنترل شده و بدون تاکید در آن به گوش میرسد. صدایی خنثی و روشن ممکن است زنگ خطری باشد برای افرادی که اولویت اول آنها بیس با تاکید بالا است و یا افرادی که خواهان صدای تاریک و بیسی هستند اما برای اغلب افراد ام شش پرو ارائه دهنده صدایی خنثی نرم اما موزیکال و دقیق است که تجربه ای بدون رنگ شدگی و واقعی را ارائه میدهد. با این حال صداها آن قدر روشن نیستند که باعث آزار گوش ها شوند. تریبل وضوح و شفافیت خوبی دارد اما تقویت  آن باعث شده در بعضی از ترک ها سیبیلنت (صدای هیس ) یا اغراق در صداهای ” س ” یا ” ش ” ( که فرکانس های صوتی چهار کیلو هرتز تا نهایتا ده کیو هرتز را در بر میگیرد ) شنیده شود که خوشبختانه این مقدار کم سیبلینت بیشتر در ریکورد هایی که ماهیت روشنی دارند خود نمایی کرده و در اکثر سبک ها میزان و کیفیت تریبل کاملا ایده ال بوده و صدا با وضوح و تفکیک بسیار خوبی شنیده میشود

 بیس و ساب بیس

قطعا هدف اول می اودیو در ارائه ام شش پرو تولید ایرفونی با صدای خنثی، دقیق و عاری از هرگونه رنگ شدگی یا اغراق در فرکانسی بوده. عملکرد ام شش پرو به طور کل در بخش بیس در صورت پوشش خوب در گوش راضی کننده میباشد و بیشتر مبحث کیفیت بیس مطرح است. حجم بیس این ایرفون برای اکثر سبک های موسیقی مناسب است و به خوبی تعادلی بین وضوح و شفافیت و بیس مناسب رعایت شده. البته در نظر داشته باشید برای سبک هایی که بیس سنگینی را ارائه میدهند این ایرفون مناسب نیست. مشخصا در ضمینه تولید صدای بیس کنترل دقیقی انجام شده. بیس برای افرادی که اولویت اول انها وضوح و شفافیت بالای صدا به همراه جزئیات خیره کننده میباشد قابل قبول است اما اگر از آن دسته افرادی هستید که میزان بیس را در الویت قرار میدهیداکیدا توصیه میکنم که به دنبال مدل های دیگری باشید. البته شخصا تمایل داشتم حجم بیس کمی بیشتر می بود تا ایرفون برای لذت بردن از سبک های بیشتری ایده ال به حساب می آمد اما مشخصا می اودیو کیفیت بالای بیس در کنار حجم کنترل شده آن را مد نظر قرار داده. به طور کل بیس حجم استاندارد و معمول ایرفون های مانیتورینگ را دارد.

 ساند استیج و ایمیجینگ , مید رنج

همانطور که از نام ایرفون هم مشخص است ( مانیتورینگ ) هدف این ایرفون ارائه صدایی دقیق، فلت و مناسب مانیتورینگ بوده اما به اندازه ای که دوست داران صدا از شنیدن موسیقی با وضوح بسیار خوب هم لذت برده و صرفا صدا فلت با پاسخ خطی و خشک نباشد، کمی بوست در بیس و تریبل انجام شده. ساند استیج در ام شش پرو نسبتا عریض و با عمق مناسبی است. کنتراست مناسب بین صداها باعث شده لایه بندی صداها به خوبی انجام شود و اغراقی در این بخش انجام نشده. تمرکز بیشتر ایرفون روی فاصله دقیق سازها از یکدیگر و دقت تصویر سازی مناسب از صدا ها است. با این حال صدا کاملا منسجم بوده و همه صداها وضوح و شفافیت خوبی دارند. سطح جزئیات صدا در ام شش پرو قطعا فراتر از کلاس قیمتی آن است که قطعا این موضوع  نکته مثبت بزرگی برای این ایرفون به شمار می آید. البته کمی تقویت برایتنس در امضای صدای این ایرفون جهت ارائه سطح جزئیات بیشتر آشکار است اما با کنترل دقیق انجام شده به کیفیت صداها لطمه ای وارد نشده و صداها در مید رنج وضوح و شفافیت بسیار خوبی دارند. پیش زمینه نسبتا مشکی و تمیز باعث شده جداسازی صداها بسیار خوب انجام شود و به راحتی بتوان صداها را نشانه گذاری کرد. به لطف ایمیجینگ منسجم شاهد سطح داینامیک یا پویایی بسیار خوبی در صدای کلی ام شش پرو هستیم و صداها ضرب محکمی داشته و با ضخامت مناسبی به گوش میرسند. ام شش پرو سطح جزئیات بالاتر از کلاس قیمتی خود را به نمایش گذاشته و به راحتی رقبای گران قیمت تر از خود را به چالش میکشد. یکی دیگر از نکات قابل توجه سرعت پاسخ فرکانسی صداها در این ایرفون است  که ان را به ایرفونی با پاسخ صدای سریع  اما با سطح جزئیات بسیار خوب، شفافیت بالا و بالانس تبدیل کرده.

 تریبل

 برای توصیف سطح تولیدی جزئیات صدا در ام شش پرو قطعا از کلمه ای کمتر از “عالی” نمیتوانیم استفاده کنیم و  قطعا ام شش پرو در کلاسی بالاتر از رقبای خود قرار میگیرید. وضوح و شفافیت تریبل در سطح بسیار خوبی قرار دارد اما کمی بوست آن و افزایش میزان برایتنس باعث شده صداها در این بخش بالاتر از حالت استاندارد و روشن به گوش برسد که این موضوع برای برخی از افراد و در استفاده های طولانی مدت باعث خستگی گوش میشود. مقدار تریبل کاملا درست و به جا بوده و از وضوح بسیار خوبی برخوردار است. ضرب و جداسازی صداها به خوب انجام میشود. تنها نکته منفی که در این ایرفون شاهد ان بوده ام ایجاد میزان کمی سیبیلنت (صدای هیس ) یا اغراق در صداهای ” س ” یا ” ش ” ( که فرکانس های صوتی چهار کیلو هرتز تا نهایتا ده کیو هرتز را در بر میگیرد ) میباشد. البته سیبلینت بیشتر با ریکورد هایی با کیفیت پایینتر یا ریکورد های با ماهیت روشن خودنمایی میکند. در نظر داشته باشید اکثر هدفون ها با ماهیت صدای خنثی و روشن از جمله پرچمدارانی مانند سنهایزر اچ دی هشتصد یا فاستکس نهصد هم مشکل مشابه ای را در پخش فرکانس های بلا یا های رنج دارند. در مجموع این مشکل به این شکل نیست که نتوان از صدای کلی تولید شده لذت برد. البته ام شش  پرو به غیر از مشکل سیبلینت در برخی ریکورد ها در تمامی سبک ها تریبل پایداری و بسیار خوبی داشته و در سبک هایی با سازهای خشن و دیستورد مانند هوی متال، هدفون همچنان وضوح بالای خود را حفظ میکند که البته بسته به کیفیت و ماهیت ریکورد موسیقی در بعضی از ترک ها ممکن است کمی صدای سخت شنیده شود. در مجموع پایداری و کیفیت تریبل حتی در خشن ترین صداها واقعا قابل تحسین است و شخصا هرگز توقع  عملکردی در این اندازه را نداشتم. وضوح و رزلوشن تریبل بسیار بالاتر از توقعاتم بود و با ضرب محکم و پویا بارها مرا تحت تاثیر خود قرار داد و از ایرفونی در این بازه قیمت انتظار بسیار کمتری میرفت. می اودیو با ارائه هدفون ام شش پرو به خوبی نشان داد که میتوان ایرفون ارزان اما با صدای کم نقص و جدی تولید کرد.

Mee-M6pro-ifi 

 نتایج تست

در تمامی تست های انجام شده از این تجهیزات استفاده شده است.

 امپلیفایر و دک :

 • IFI Audio Micro iDSD Black

منبع تغذیه

 • IFI Audio iUSB

 کابل :

 • IFI Audio Mercury
 • IFI Audio Gemini

 ماژول کاهش نویز :

IFI iPurifier

 

مقایسه صدا بین مدل ها

Mee-M6provsfiio-2 

Fiio EX1 2nd  نسبت به Mee M6Pro

 حجم بیس بیشتر , مید بیس به شکل قابل توجهی حجم بیشتری داشته اما در سبک های با بیس سنگین کمی در مید رنج تداخل ایجاد شده و بعد از مدتی گوش دادن به موسیقی خسته کننده میشود ( نیاز به اکولایزر ) –

میزان سیبیلنت یا اغراق در صداهای ” س ” یا ” ش ”  در فیو کمتر خودنمایی میکند. تریبل نرم تر با سطح ایر کمتر و به طور کل موزیکال تر

M6Pro

وضوح و شفافیت بیشتر صدا با بک گراند مشکی تر و تمیز تر – ساند استیج کمی عریض تر با عمق بیشتر- ووکال کمی باریک تر نسبت به فیو اما دارای بافت با کیفیت تر و شفافیت بیشتر , ووکال در فیو کمی بادی بهتری داشته اما وضوح و رزلوشن بالاتر ام شش پرو کاملا محسوس است. تریبل با سطح ایر بیشتر و با وضوح بهتر اما تهاجمی تر – حجم بیس و ساب کمتر .

Mee-M6provsfiio 

نکاتی کلی در رابط با ایرفون Fiio EX1 2ND

کیفیت ساخت محصول قابل قبول است , کابل های غیر قابل تعویض دوام ان را در استفاده طولانی مدت کم میکند. لوازم جانبی کمتر , استفاده از فلز در روکش اسپیکر ها کمی وزن ان را بیشتر کرده است و شاید در نگاه اول حس ایرفون با کیفیتی در محدوده قیمت ۷۰ دلاری را به خوبی به مخاطب القا نکند.

Mee-M6provsSE215 

Shure SE215  نسبت بهMee M6Pro

حجم بیس به شکل قابل توجهی بیشتر با ضرب محکم تر. صدای کلی این ایرفون بیشتر وی شیپ است ( تاکید بیشتر روی فرکانس های پایین یا بیس و های فرکانسی ) – حجم مید بیس بیشتر همانند فیو با تداخل در مید رنج و نیاز به اکولایزر – عرض ساند استیج تقریبا یکسان اما ام شش از عمق بیشتری برخوردار است. مید رنج در شور لید بک ( یا مید رنج فوروارد ) است اما در ام شش صداها کمی صمیمی تر هستند , اور پاور بودن بیس در شور باعث تداخل در مید رنج شده و  ایمیجینگ را کمی مبهم و غیر دقیق ساخته. در مجموع  ایمیجینگ در ام شش پرو دارای فواصل دقیق تری بین سازها و جداسازی بهتر صداها در بک گراند مشکی تر صدا است. در هدفون شور میزان تریبل کمتر اما نرم تر میباشد و شاید برای عده ای مقدار تریبل نا کافی باشد. ووکال در شور کمی ضخیم تر و در ام شش خنثی تر و باریک تر.

Mee-M6provsSE215-2 

M6Pro

عرض ساند استیج تقریبا یکسان اما عمق کمی بیشتر – بک گراند موسیقی به صورت محسوسی مشکی تر و تمیز تر، وضوح و شفافیت بیشتر در کل فرکانس ها، بافت وکال با کیفیت تری و شفاف تر، حجم بیس به شکل قابل توجهی کمتر اما متمرکز تر و دارای پاسخ فرکانسی سریعتری است.

 به طور کل ام شش پرو ایرفون با وضوح و شفافیت بیشتر و و با امضا صدای روشن تر بوده و  شور دارای صدایی تاریک تر و بیسی تر با جزئیات، وضوح و شفافیت کمتر است. تریبل در هر دو ایرفون در سبک های بسیار خشن مانند ترش متال کمی سخت و تصفیه نشده به گوش میرسد اما حجم و میزان ان در هدفون شور کمتر و با وضوح و شفافیت پایینتری به گوش میرسد اما در ام شش پرو دارای وضوح، شفافیت و حجم بیشتری است.

نکاتی کلی در رابط با ایرفون  Shure SE215

کیفیت ساخت شور نسبت به ام شش پرو نظر ساختار کلی و ظرافت در طراحی آن کمی بهتر است اما در مجموع به هم نزدیک هستند. ابعاد پوسته شور بزرگتر بوده و در استفاده طولانی مدت مانند سایر هدفون های این برند ممکن است به استراحت دادن گوش ها نیاز باشد. کابل شور قطور و دارای وزن بیشتر میباشند و ایرهوک ها جهت هر بار استفاده باید تنظیم شوند. در کنار تمام این تفاوت ها باید به قیمت دو برابری SE215 نسبت به ام شش پرو هم اشاره کرد.

Mee Audio P1

قطعا این دو ایرفون در یک کلاس به لحاظ قیمت و عملکرد قرار نمیگیرند اما اطمینان دارم عده زیادی از افرادی تمایل دارند که این دو مدل نیز با هم مقایسه شود.

امضا صدای هر دو ایرفون خنثی و روشن است اما پی وان صدای به مراتب گرم و موزیکال تری دارد. ساند استیج عریض تر با عمق بیشتر، بک گراند مشکی تر و تمیز تر صدا با جداسازی بسیار بهتر صداها و ایمیجینگ  دقیق تر، مید رنج با سطح جزئیات بسیار بیشتر، گرم و نرم تر در کنار ضرب محکم تر صداها از برتری های P1 نسبت به M6Pro  میباشد. تمامی صداها در پی وان ضخیم تر و دارای جزئیات و شفافیت بیشتری هستند. تریبل دارای سطح ایر، وضوح و شفافیت بسیار بیشتر بوده و با ضرب محکم تر، رزلوشن بالاتر و بدون کوچکترین هارشنس یا صدای سختی به گوش میرسد. حجم بیس به میزان قابل توجهی بیشتر همراه با ضرب محکمتر، پاسخ فرکانسی سریعتر،دارای کیفیت بالاتر و عمیق تر میباشد. 

به طور کل پس از جابجایی بین این دو ایرفون، صدای ام شش پرو کاملا فلت و دو بعدی بوده و در هیچ بخشی عملکرد مشابهی را با P1 ارائه نمیدهد. قطعا کلمه ” فلگ شیپ یا پرچمدار ” برازنده می اودیو پی وان است. 

نتیجه گیری

خب همانطور که تمام مطلب را تا بخش نتیجه گیری دنبال کرده اید احتمالا به ارزش بالای محصول در مقایسه با قیمت درخواستی تولید کننده پی برده اید. قطعا می اودیو ام شش پرو ایرفون بی نقصی نیست اما اگر نقد ها و بررسی ها را دنبال کرده باشید متوجه خواهید شد که ایرفون های بسیار گران قیمت تر از ام شش پرو هم بدون مشکل نیستند و گاها دارای مشکلات بیشتری نیز هستند. قطعا عملکرد بسیار خوب این ایرفون نسبت به قیمت درخواستی آن را به یک شاهکار و اثر هنری در بین سایر هدفون ها تبدیل کرده. لوازم جانبی همراه محصول در این کلاس قیمتی بی نظیر بوده باید آن را  سر لوحه بسیاری از کمپانی های ساخت ایرفون قرار داد. ام شش پرو در ماجراجویی صوتی من بارها مرا تحت تاثیر خود قرار داد و بازدهی بسیار خوبی را فراتر از قیمتش  به نمایش گذاشت.

 

مثبت

 • صدایی خنثی – های رزلوشن با جزئیات عالی
 • ساند استیج عریض با عمق مناسب و منسجم
 • بیس با حجم مناسب و کیفیت خوب
 • ارزش قیمت / عملکرد بسیار بالا
 • ارائه لوازم جانبی بسیاری همراه محصول

خنثی

 • عدم استفاده از کانکتور MMCX – البته کانکتور فعلی که می اودیو استفاده کرده است مقاومت بیشتری نسبت به کانکتور معمول MMCX دارند اما این کانکتور اختصاصی باعث میشود نتوان ایرفون را با کابل های پریمیوم  سایر برند ها و یا خود برند می آودیو مانند کابل می اودیو پی یک با مس نود و نه درصد خالص با روکش نقره استفاده کرد. 

منفی

 • تریبل کمی پر انرژی و سیبیلنت با بعضی ریکورد ها
 • ضخامت کم بدنه ایرفون و پیدا کردن ایرتیپ مناسب جهت قرار گیری در گوش

 

دیدگاه خود را بنویسید

کامنت خود را وارد کنید
لطفاً نام خود را وارد کنید